rozvahaSilniční daň se týká každého podnikatele, který používá auto pro samostatnou činnost. Vztahuje se nejen na OSVČ, ale také na firmy. V tomto článku se dozvíte, jakým způsobem silniční daň platit nebo jak podávat daňové přiznání. Stanovení výše silniční daně je jednoduché. U osobních automobilů se vychází z objemu motoru a u nákladních z počtu náprav a jejich povoleného zatížení. Navíc pokud váš automobil využívá ekologický motor, je od placení silniční daně zcela osvobozen. Stejně tak pokud vlastníte nový vůz, můžete dosáhnout na zajímavou slevu.

daň z příjmu právnických osobTuto daň mají povinnost odvádět nejen všechny právnické osoby, mezi které patří například obchodní společnosti a družstva, ale také organizační složky státu, podílové fondy, fondy akciových společností a penzijních společností nebo svěřenecké fondy. Jedná se v pořadí o druhou z příjmových daní, která se vztahuje nejen na podnikatelské subjekty, ale třeba i na nadace nebo občanská sdružení.

daň z příjmů fyzických osobDaň z příjmu fyzických osob je základní přímou daní, která se týká téměř každého z nás. Tuto daň má povinnost platit každý, kdo má nějaké příjmy. Její úprava je obsažena v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Jejími poplatníky jsou dle tohoto zákona všechny osoby, které žijí na území ČR. Zdaňují se příjmy z tuzemských i zahraničních zdrojů.